veebruar 18, 2023

Seoses 2016. aastal jõustunud uuendatud tellingute eeskirjadega ning Norra Tööinspektsiooni kontrollide arvu suurenemisega on paljud inimesed esitanud meile erinevaid küsimusi tellingute kohta. Allpool on esitatud mõned kõige sagedamini saadud küsimused ning meie vastused ja soovitused.

“Kas minu kui eraisiku jaoks on tellingukursuse läbiviimiseks mingeid nõudeid?”

Meil on kõrgustes töötamise kohta ranged eeskirjad ja seda reguleerib Norras Norra Tööinspektsioon. Need eeskirjad kehtivad kõrgustes töötavatele professionaalidele, kuid eratöötajate puhul ei ole need nii ranged. Üldiselt võib öelda, et eraisikud, kes hakkavad ise tellinguid kasutama, ei vaja tellingukursust (NB: kui tellingud on nende enda tarbeks). Oluline on, et hoolikalt järgitakse tarnija kasutusjuhendit.

Eraisikuna võib teil olla tööandja vastutus – seega on oluline olla teadlik oma rollist ja vastutusest.

 

“Mul on juba aastatepikkune kogemus, kas mul on ikkagi vaja koolitust?”

Eeskirjades on sätestatud, et kõik, kes paigaldavad tellinguid üle 2 meetri platvormi kõrgusel, peavad olema läbinud dokumenteeritud koolituse. Kui teil puudub dokumentatsioon koolituse kohta (mis vastab määruste sisulistele nõuetele), siis ei saa kahjuks enam mööda minna sellest, et te vajate nüüd koolitust. Üks põhjus, miks eeskirju karmistati, oli lootus vähendada tööõnnetusi ja tööga seotud surmajuhtumeid. Suur osa neist õnnetustest on seotud kukkumistega.

Need õnnetused juhtuvad enamasti nooremate töötajate puhul ja töökohtadel, kus ei ole piisavalt koolitust. Probleem on selles, et eeskirju on raske kohandada nii, et need puudutaksid ainult neid, kes ei ole pädevad või kes jätavad oma koolituse hooletusse. See tähendab, et paljud inimesed, kes on enam kui piisavalt kvalifitseeritud, peavad ikkagi saama koolitust, et täita eeskirjade nõudeid.

 

 “Millised on koolitusnõuded tellingute kasutamiseks ja ehitamiseks?”

  • Tellingute kasutaja: peab olema saanud koolituse tellingute kasutamise kohta, kasutusjuhendi läbivaatamine
  • Kuni 5 m pikkuste tellingute kasutaja: peab olema dokumenteeritud 7,5 tundi teoreetilist + 7,5 tundi praktilist koolitust.
  • kuni 9 m kõrguste tellingute kasutajad: peavad olema dokumentaalselt läbinud 15 tundi teoreetilist koolitust + 15 tundi praktilist koolitust.
  • Üle 9 m pikkuste tellingute püstitajad (ja kõik, kes paigaldavad tellinguid, mis ei ole täielikult mõõdetud): peavad tõendama 36 tundi teoreetilist koolitust + 72 tundi praktilist koolitust + 6 kuud töötamist tellinguid kasutavas ettevõttes.

 

“Kes võib tellinguid heaks kiita ja millal tuleb tellinguid kontrollida?”

Enne kasutamist peab tellinguid kontrollima kvalifitseeritud isik. Kvalifitseeritud isikuks loetakse töötaja, kes on läbinud eeskirjade kohase koolituse. Näiteks loetakse kvalifitseeritud isikuks töötaja, kes on läbinud eeskirjade paragrahvi 17-2 kohase koolituse, kuni viiemeetrise ülemise tellingupõrandaga tellingute puhul. Niikaua kui tellingud on kasutusel, tuleb neid korrapäraselt kontrollida. Tellinguid tuleb alati kontrollida pärast tormi, kui muud tingimused võivad mõjutada stabiilsust ja tugevust ning kui tellinguid ei ole kasutatud nädal aega või kauem.

 

“Millal peaksid tellingutel olema kaitsepiirded?”

Tellingute põrandatel või treppidel, mis on kõrgemal kui 2,0 meetrit maapinnast, peavad alati olema kaitseraudad. Kui on eriline oht, et inimene või ese võib tellingupõrandalt alla kukkuda, peavad tellingutel või juurdepääsul olema käsipuud, isegi madalamal kõrgusel.

 

“Kui kaugel võivad tellingud seinast seista?”

Tellingute põrandad tuleb paigaldada nii, et üksikud osad ei saaks tavapärase kasutamise ajal nihkuda. Tellingute ja seina vaheline kinnitamata kaugus ei tohi ületada 0,30 meetrit. Kui tellingute ja seina vaheline kaugus ületab 30 cm, tuleb ka siin paigaldada piirded ja liistud.

 

“Kui kõrge peab olema sokkel?”

Kui on oht, et esemed võivad alla kukkuda, peab reeling olema vähemalt 0,10 meetri kõrgune. Tellingutel peab jalaraua kõrgus olema vähemalt 0,15 meetrit. Puidust tellingutel, mille põrandakõrgus on alla 8 meetri, peab jalakäsipuu olema vähemalt 0,1 meetri kõrgune. Jalutuslaud peab asetsema põranda suunas.

 

“Kui palju peab ankurdus vastu pidama?”

Tellingutel, mis ei ole kavandatud vabalt seisvaks või rippuvaks, peab olema piisav ankurdus. Kinnituspunktid peavad olema dimensioneeritud vastavalt koormustele, millele tellingud on avatud. Kinnitusi tuleb katsetada 20 % suurema koormusega, kui need on projekteeritud. Eeskirjade kohaselt tuleb alati teha üks või mitu katset, et kontrollida, kas ankurdused koos konstruktsiooniga, mille külge tellingud kinnitatakse, peavad vastu koormustele, mille jaoks need on projekteeritud. Euroopa tavade kohaselt on katsetamise ohutustegur 20% (1,2).

 

“Millised on reeglid tellingutega seotud piirded, kui töötatakse viilkatusel?”

Töötades katusekatustel, kus on kukkumisoht, peavad töötajad alati olema kukkumise eest kaitstud. Vajalik on kollektiivsete ohutusmeetmete, näiteks kaitsepiirde või tellingute kasutamine. Üle 2 meetri kõrgusel tehtavad tööd tuleb alati kindlustada kaitseraudadega. Kaitseraud peab olema vähemalt 1,0 meetri pikkune, koos käsipuu-, põlve- ja jalakaitsega. Kaitseraud peab vastu pidama suurimale arvutuslikule koormusele kukkumise korral.

 

Kui töötatakse suure kaldega katustel ja/või katustel, mille katusekõrgus on suur, tuleb kaaluda, kas lisaks kaitseraudadele või tellingutele tuleks kasutada ka isiklikke kukkumiskaitsevahendeid.

 

* Pange tähele, et meie vastused on ainult suunavad.